30 listopada 2010

Klasowe andrzejki


30 listopada - to data wam znana,
Andrzejki! Każdy wie to od rana.
Tego dnia wszyscy przyszłość swą poznają.
Wróżby różne wymyślają.


Andrzejki to wieczór  wróżb dziewczęcych dotyczących miłości i małżeństwa. Dawniej  traktowany był z powagą i zgodnie z przysłowiem polskim Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego.
Obecnie zarówno dziewczęta jak i chłopcy, dzieci i dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami, najczęściej wspólnie, na organizowanych zabawach i imprezach lub kameralnych, domowych spotkaniach. I my także w naszej klasie zabawiliśmy się w przepowiadanie przyszłości. Dowiedzieliśmy się, jaki zawód nam pisany, czy będziemy mieli szczęście w życiu codziennym, w szkole, czy obdarzymy kogoś sympatią, czy też będziemy mieli dużo pieniędzy. Dla niektórych wróżby były bardzo pomyślne, dla innych trochę mniej. Ale i tak oczywiście wszystko potraktowaliśmy z przymrużeniem oka. ;)



26 listopada 2010

Misie - bohaterowie bajek i baśni




Podczas zajęć z terapii pedagogicznej obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.





Z tej okazji w naszej klasie zaroiło się od pluszowych misiów. Były te zupełnie malutkie misie, które nosimy na szczęście oraz te wielkie, które trudno było nam objąć. Nie zabrakło również naszego szkolnego misia Czytusia, a także tych sławnych misiów z książek, o których mówi się wszędzie, niemal w każdej części świata jak: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek czy Miś Paddington.



Dzieci z wielką radością kolejno prezentowały swoje misie przyniesione z domu, a następnie razem z nimi oglądały bajkę „ Miś Uszatek”. Bajka po raz kolejny pozwoliła im się przekonać, że w grupie tkwi siła o wiele większa niż w jednostce.



Misie brały również udział w zabawie „ znikające krzesło” w rytmie piosenki „Jadą, jadą misie”.




Biorące udział w zabawie pluszowe misie oraz misie z literatury dziecięcej na pewno pozwoliły w znacznym stopniu zrozumieć dzieciom wartość przyjaźni.




Na zakończenie uczestnicy zabawy poznali słodki smak miodu. Ten dzień był dla wszystkich naprawdę wyjątkowy i „misiowo” udany.



"Czy to jutro, czy to dziś,
Wszystkim jest potrzebny miś!"

Halina Bechlerowa

Misie

25 listopada 2010

"Świat w kieszeni" - Azja


W ubiegłym miesiącu byliśmy w Bibliotece Miejskiej na pierwszej części zajęć z cyklu "Świat w kieszeni" i poznawaliśmy Europę. 
W tym miesiącu uczestniczyliśmy w drugiej części zajęć i podróżowaliśmy po Azji - największym kontynencie na Ziemi, który oblewają oceany: Ocean Arktyczny (będący częścią Oceanu Atlantyckiego) - od północy, Ocean Indyjski - od południa i Ocean Spokojny - od wschodu.
Dowiedzieliśmy się, że Azja zajmuje ok 30% powierzchni wszystkich lądów na naszej planecie. Jest też kontynentem najbardziej zaludnionym - mieszka tam około 60% ludności całego świata i w większości jest to rasa żółta. (Dane dotyczące ludności świata z 2010 r. znajdziesz tutaj.)

Państwa, które zajmują największą powierzchnię to: Rosja, Chiny i Indie - są to zarazem największe kraje na świecie. Bogactwa naturalne występujące na terenach azjatyckich należą do największych na świecie - ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny szacowane są na ok. 70% wszystkich zasobów na świecie. Stąd uważa się Azję za kontynent najbogatszy. Ale są też tam rejony najbiedniejsze na całym świecie. Nadmierne zaludnienie i słabo rozwinięte państwa, a także częste kataklizmy (cyklony, powodzie) jakie nawiedzają te rejony sprawiają, że ludzie cierpią z głodu, niedożywienia, chorób, jak np. w Kambodży, Bangladeszu. Zauważyliście, jak często się pojawiało słowo "naj"? (O innych rekordach kontynentu azjatyckiego dowiesz się zaglądając na stronę Wikipedii.) 

Angkor w Kambodży

Panie z biblioteki w interesujący sposób wyjaśniły dlaczego Azjaci mają skośne oczy, że najczęściej występującymi religiami są: judaizm, buddyzm, islam i hinduizm, a "Koran" to taka księga dla wyznawców islamu, jak dla nas "Pismo Święte". Rozmowa z dziećmi na temat roślin (ryż, herbata, drzewa bambusowe, przyprawy) i zwierząt (słoń indyjski, tygrys, nosorożec, panda, pyton, wielbłąd, koziorożec, orangutan), a także słynnych budowli (Mur Chiński, Zakazane Miasto w Pekinie, Angkor w Kambodży) stanowiła ciekawy sposób na powtórzenie znanych już dzieciom wiadomości, ale i zarazem pozwalała na przyswojenie nowych informacji i ciekawostek.




A na koniec niektórzy z nas mogli się przekonać, że jedzenie ryżu pałeczkami  wcale nie jest takie trudne!






 
Mamy nadzieję, że każdy z Was sięgnie po "Baśnie z 1001 nocy" by przeczytać znane już Wam: "Ali-Babę i czterdziestu rozbójników", "Przygody Sindbada Żeglarza", "Cudowną lampę Aladyna" - a także legendy o sułtanie Szachrijarze i jego żonie Szeherezadzie.  


Świat w kieszeni - Azja

17 listopada 2010

"Ro-Bo-Ty"

"Ro-Bo-Ty" to tytuł przedstawienia profilaktycznego zaprezentowanego przez znany nam już zespół młodych aktorów z Krakowa (wcześniej oglądaliśmy przedstawienie "Baranek Bucbęc").
Głównym tematem spektaklu było bezpieczeństwo dziecka w sieci i zagrożenie, jakie niesie ze sobą nieodpowiedzialna wymiana informacji. 

Fibia - bohaterka przedstawienia wraz z "Robikiem" - ludzikiem z komputera, w ciekawy i humorystyczny sposób udzielili nam kilku lekcji dotyczących zasad bezpiecznego komunikowania się przez Internet.

Musimy pamiętać, że:
1. Stosujemy zasadę ograniczonego zaufania - nigdy nie podajemy żadnych danych osobowych, a gdy ktoś nas wypytuje - powiadamiamy rodziców.
2. Nie wolno nam nikogo obrażać, nawet, jeśli nas zaczepia (nie wolno używać brzydkich słów).
3. Można uzależnić się od komputera i Internetu - należy koniecznie ograniczyć czas spędzany przed ekranem, bo bardzo łatwo przekroczyć cienką granicę między zabawą a uzależnieniem.


W rozmowie z panią psycholog poznaliśmy również bardzo ważne słowo: cyberprzemoc oznaczające przemoc w Internecie i urządzeniach multimedialnych.




Cyberprzemoc to:
- umieszczanie w Internecie i rozsyłanie filmików, zdjęć wykonanych (np. telefonem komórkowym) osobie, która sobie tego nie życzy;
- pisanie przykrych sms-ów i informacji w Internecie, które mogą skrzywdzić inne osoby.
Mamy nadzieję, że teraz każdy z Was będzie pamiętał o zasadach zaprezentowanych podczas dzisiejszego spektaklu.
Miłego surfowania! :)

11 listopada 2010

Królestwo zwierząt



W środę, 10 listopada razem z klasa IIIb pojechaliśmy do Warszawy. W kompleksie Kina Cinema City Bemowo znajduje się Interaktywne Kino Cinema Park. Uczestniczyliśmy tam w trwającym ponad trzy godziny cyklu tematycznym - "Królestwo zwierząt". Szybko przekonaliśmy się, że jest to niezwykłe miejsce, w którym nie ma mowy o chwili nudy. Przemieszczaliśmy się bowiem po sześciu salach, a każda z nich dostarczała nam inną dawkę filmowych emocji.





Sala Inspiracji - "Gatunki zagrożone"

W sali inspiracji obejrzeliśmy film dokumentalny o małych orangutanach, które zostały uratowane przez ludzi. Zobaczyliśmy jak te małe sierotki niczym dzieci uczą się stawiać pierwsze kroki, nabywają nowe umiejętności, które pozwolą im przetrwać w dzikiej dżungli - ich naturalnym środowisku. To poruszająca opowieść o ludziach, którzy całe swoje życie poświęcają ratowaniu ginących gatunków zwierząt. Dowiedzieliśmy się jak poważnym problemem jest niszczenie ich środowisk naturalnych oraz to, że jeżeli nic nie zrobimy, to przyszłości nasze wnuki będą mogli zobaczyć orangutany tylko na zdjęciach lub filmach.


Sala Wyobraźni - "Dżungla Amazonii"

W tej sali wysłuchaliśmy interesującego słuchowiska o grupie przyjaciół, którzy podczas lotu samolotem rozbili się w amazońskiej dżungli. W czasie tej niezwykłej przygody każdy z nas mógł w swej wyobraźni zbudować obraz tej samej historii. Dowiedzieliśmy się również wiele ciekawych wiadomości na temat samej dżungli i jej mieszkańców, a także jak przetrwać w tak niebezpiecznym środowisku.


Sala Ruchu - "W głębiach oceanu"

W sali ruchu wzięliśmy udział w podwodnej podróży po głębinach mórz i oceanów. Przemierzaliśmy te otchłanie od najciemniejszych i najzimniejszych miejsc w okolicach Arktyki do kolorowych, tropikalnych lagun. Przekonaliśmy się jak to jest stanąć oko w oko z potężnym wielorybem czy przerażającą ośmiornicą. Dzięki idealnie zsynchronizowanym z obrazem efektom specjalnym, mogliśmy nie tylko zobaczyć to wszystko, ale również odczuć na własnej skórze. Przechylające się w różnych kierunkach fotele, łapią za nogi specjalnymi "łapkami", łaskoczą w plecy, emitują powiew wiatru, a nawet spryskują wodą. Wszystko to pozwoliło nam doświadczać poznawany świat oceanu nie tylko zmysłami wzroku i słuchu, ale i również i dotyku.




Sala Interakcji - "Akademia zwierząt"

W sali interakcji uczestniczyliśmy w interaktywnej grze, podczas której odpowiadaliśmy na wiele interesujących pytań dotyczących zwierząt. Dowiedzieliśmy się, które z nich są największe i najmądrzejsze oraz najbardziej dzikie i niebezpieczne. Nauczyliśmy się jak chronić gatunki zagrożone oraz środowisko, w którym żyją. Każdy z uczestników otrzymał indywidualne, zdalnie sterowane urządzenie zwane pilotem, za pomocą którego odpowiadał na pytania wyświetlane na ekranie. Pilot posiadał swój własny wyświetlacz LCD, który umożliwiał wysyłanie i otrzymywanie informacji z głównego komputera. Na wyświetlaczu pojawiał się komunikat o błędnej lub poprawnej odpowiedzi, numer gracza oraz liczbę zdobytych punktów. Podczas gry konkurowaliśmy ze sobą indywidualnie i w grupach.




Sala Muzyki - "Zwierzęce rozmowy"

W tej sali dowiedzieliśmy się jak porozumiewają się między sobą zwierzęta. Nauczyliśmy się jak prawidłowo odczytywać odgłosy przez nie wydawane. Co chcą nam przekazać poprzez warczenie, skowytanie, wycie czy ćwierkanie. Na samym końcu mogliśmy porozmawiać z nimi w ich własnym języku w otoczeniu kolorowych efektów świetlnych.



Sala 3D - "Świat z lotu ptaka"

W sali 3D
założyliśmy specjalne okulary i wspólnie z kluczem ptaków wybraliśmy się w ekscytującą podróż do ciepłych, południowych miejsc podczas ich corocznych migracji. Dzięki technologi trójwymiarowej wzbiliśmy się ponad chmury i mogliśmy szybować ramię w ramię z tymi fascynującymi zwierzętami. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób pokonują tyle tysięcy kilometrów i są w stanie określić drogę oraz miejsce, do którego zmierzają, nie mając żadnych systemów nawigacyjnych. Zobaczyliśmy również, w jaki sposób ludzie próbują naśladować ptaki.

Wyprawa do tego kina była dla nas niesamowitą przygodą. Dzięki tej wycieczce dowiedzieliśmy się bardzo dużo interesujących rzeczy o zwierzętach, przy czym towarzyszyła nam
wyjątkowa zabawa. Była to naprawdę niezwykła podróż w świat zwierząt.

2010-11-10 Interaktywne Kino Cinema Park

9 listopada 2010

Program profilaktyczny "Cukierki"

W naszej klasie gościliśmy panią pedagog Beatę Michalik z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Wołominie, która w czasie trzech spotkań przeprowadziła zajęcia programu "Cukierki".

"Cukierki" to program profilaktyczny oparty na bajce p. Agnieszki Grzelak. Głównym zadaniem tego programu było przybliżenie podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych oraz uczenie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu.

W czasie pierwszych zajęć dzieci poznały bohaterów bajki "Cukierki", rozmawiały o opisanych wydarzeniach i postaciach, tworzyły do niej ilustracje. W czasie zabawy mogły poczuć smak odtrącenia i próbowały nazwać swoje uczucia z tym związane, co pozwoliło zrozumieć dzieciom mechanizm powstawania uzależnień i sposoby przeciwdziałania.



W czasie drugiego spotkania dzieci poznały bliżej personel niepedagogiczny w szkole, jako osoby również dbające o ich bezpieczeństwo. Rozmowa z zaproszoną panią woźną uświadomiła wszystkim, jak ważną i potrzebną jest osobą w szkole. W podziękowaniu za pracę i opiekę dzieci podarowały p. Mirosławie własnoręcznie narysowane jej portrety.


W czasie trzeciego spotkania dzieci w trakcie zabawy poznały moc uzależnienia próbując przerwać nić, symbolizującą uzależnienie. Wiedzą już, że można się uzależnić od różnych "cukierków": narkotyków, papierosów, alkoholu, dopalaczy, ale wiedzą też jak mogą tego skutecznie uniknąć. Wielokrotnie i na różne sposoby powtarzane zdanie "Dziękuję, od obcych nic nie biorę!" było ćwiczeniem pozwalającym na utrwalenie sobie sposobu odmawiania. Poznały również siłę grupy, która więcej może zdziałać niż jednostka. Czasami jednak człowiek nie radzi sobie z uzależnieniem i musi poddać się terapii (leczeniu) i skorzystać z pomocy terapeuty.

Na zakończenie cyklu zajęć wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w programie profilaktycznym "Cukierki" - programie, który mamy nadzieję - przyczyni się do właściwych wyborów dzieci i ich postaw.
Różnorodne zabawy, w których wszyscy uczestniczyli z ogromnym zaangażowaniem sprzyjały również integracji całego zespołu klasowego.

"Cukierki" - program profilaktyczny

8 listopada 2010

Portret królowej Jadwigi

Uczniowie naszej klasy wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym "Portret królowej Jadwigi". Prace przedstawiające postać Patronki naszej szkoły wykonane zostały z różnorodnych materiałów zgromadzonych przez dzieci. Jury konkursu podało, iż w kategorii klas trzecich:

     


II miejsce
zajęła Klaudia Sadownik 



III miejsce - Ewa Szubka








 




wyróżnienie - Marek Fydryszek.








Laureatom konkursu gratulujemy! :))
Wręczenie dyplomów odbędzie się na najbliższym apelu.

5 listopada 2010

Centrum Nauki Kopernik


Dziś w Warszawie otwarto nowoczesne Centrum Nauki Kopernik - królestwo eksperymentów i raj dla ciekawych świata.
450 interaktywnych eksponatów zgromadzono w sześciu galeriach tematycznych. Można tam ciekawie spędzić czas, poszerzyć swoją wiedzę, zrozumieć niezrozumiałe dotychczas naukowe prawa, a przede wszystkim dobrze się bawić i to niezależnie od wieku.
Z pewnością znajdziecie tematy Was interesujące, tym bardziej, że na zajęciach szkolnych niektóre z tych zagadnień były poruszane. Tylko tam będziecie mogli poczuć, jak się leci latającym dywanem, "przeżyć" trzęsienie ziemi i zobaczyć jak działa szkielet kostny podczas jazdy na rowerze. Będzie mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną i porównać własne osiągnięcia z wynikami dzikich zwierząt. A odkrywając zakamarki Miejskiej Dżungli dowiecie się, skąd się bierze woda w kranie oraz prąd w gniazdku elektrycznym.
Wkrótce mają zostać zorganizowane również Warsztaty Familijne, które z pewnością staną się atrakcyjną formą wspólnego spędzenia wolnego czasu. Wszelkie informacje dotyczące wizyty w CNK znajdziecie na stronie internetowej tej instytucji. Gorąco polecam!

2 listopada 2010

Piszemy listy

Jesteśmy już w klasie trzeciej i coraz więcej czasu poświęcamy na redagowanie różnych wypowiedzi pisemnych. Wspólnie pisaliśmy opowiadanie o jesiennym spacerze, opis wiewiórki układaliśmy samodzielnie uzupełniając zdania zgromadzonymi wyrazami, natomiast listy uczyliśmy się pisać podczas pracy grupowej podzieleni na sześć zespołów. W zależności od adresata stosowaliśmy odpowiednie zwroty grzecznościowe i odpowiednio redagowaliśmy treść listu.




I zespół - (Cyprian, Wojtek H., Marek) pisał list do chorego kolegi znajdującego się w szpitalu o tym, co dzieje się w szkole.










II zespół - (Marcin, Jeremiasz, Dawid S.) pisał list do burmistrza miasta w sprawie budowy pływalni obok naszej szkoły.










III zespół - (Ewa, Sandra, Wojtek F.) pisał list do prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w sprawie budowy placu zabaw na terenie naszego osiedla.










IV zespół - (Wiktoria, Kinga, Antoś) pisał list wnuczka przebywającego na zimowisku do babci i dziadka.










V zespół - (Karolina, Ewelina, Adaś M.) pisał list córki będącej na kolonii nad morzem do rodziców.










VI zespół - (Adaś C., Mateusz O.) pisał list do kolegi zachęcający go do przeczytania ciekawej książki.






Wszystkie zespoły dobrze wywiązały się ze swojego zadania pamiętając o przestrzeganiu zasad dotyczących pisania listów. Zaprezentowane prace nagrodziły brawami.