19 grudnia 2010

Wigilia w naszej klasie


Tradycyjnie, jak co roku spotkaliśmy się wspólnie na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, aby w podniosłym, uroczystym nastroju ze wzruszeniem przeżyć ten piękny, święty czas w gronie miłych rodziców i gości, przy opłatku i kolędzie.



Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od prezentacji przygotowanego przedstawienia jasełkowego, podczas którego dzieci przepięknie zaśpiewały wyuczone kolędy i pastorałki.

Występ uczniów zakończyła Ewa Szubka, która w imieniu klasy: Ia, IIa i IIIa złożyła wszystkim rodzicom życzenia świąteczno-noworoczne.



 Po wspaniałym występie wszystkie klasy zebrały się w swoich świątecznie udekorowanych salach. Czekał tam na nas, na stole przykrytym białym obrusem przy zapalonych świecach, opłatek - symbol miłości i pojednania. W rogu sali iskrzyła się duża choinka z własnoręcznie wykonanymi przez uczniów łańcuchami i ozdobami. Jak nakazuje tradycja przed posiłkiem, każdy z nas bez wyjątku przełamał się opłatkiem i złożył życzenia. Po pięknych i szczerych życzeniach można było już zasiąść i skosztować przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek.



Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim uczniom i ich bliskim spokojnych, zdrowych i radosnych Świąt, pogodnej atmosfery w rodzinnym gronie oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

13 grudnia 2010

"Świat w kieszeni" - Ameryka Północna

Ameryka Północna to kolejny już kontynent (po Europie i Azji), który przemierzaliśmy wraz z paniami z Biblioteki Miejskiej. Tak szczęśliwie się złożyło, że tego dnia w klasie również poznawaliśmy ten trzeci co do wielkości kontynent na Ziemi nazywany Nowym Światem.  
Imponująca jest nie tylko wielkość kontynentu, ale także ogromne powierzchnie: gór (Kordyliery), jezior (Wielkie Jeziora), państw (Kanada, Stany Zjednoczone).

Przez kontynent ten przebiegają wszystkie strefy klimatyczne. Północną część kontynentu zamieszkują Eskimosi (Innuici), mieszkający w wybudowanych z brył lodu igloo i poruszający się po swoim terytorium w psich zaprzęgach. Na pozostałej części Ameryki Pn. oraz w Ameryce Południowej rdzenną ludnością są Indianie nazwani tak przez Krzysztofa Kolumba, który dopłynął do Ameryki, myśląc, że są to Indie. Plemiona indiańskie różnią się wyglądem, językiem i kulturą. Mieszkają w wigwamach (szałas, tipi) i obecnie najwięcej ich jest w Meksyku. Napływową ludnością od XVII w. byli Hiszpanie i Portugalczycy, którzy zakładali liczne plantacje na rozległych terenach równinnych oraz przewiezieni przez nich Murzyni z Afryki, którzy służyli jako tania siła robocza i byli niewolnikami.Kontynent amerykański jest bardzo bogaty w różnorodne surowce m. in.: drewno, ropę naftową, gaz ziemny i złoto (na Alasce).


Z czym będzie nam się kojarzyła Ameryka Północna?
Przede wszystkim z:
- niezwykłymi miejscami stworzonymi przez naturę, takimi jak: Wielki Kanion Kolorado, Wodospad Niagara, Góry Skaliste, Tęczowy Most, szczyt McKinley - 6194 m n.p.m.(najwyższy punkt Ameryki Pn.), Dolina Śmierci - 86 m p.p.m. (najniższy punkt Ameryki Pn.);


- miastami: Nowy Jork, Waszyngton, Chicago, Los Angeles, San Francisco, Vancouver, Ottawa, Meksyk (stolicą Meksyku);
- słynnymi budowlami takimi jak: Statua Wolności, Empire State Building, Biały Dom, Kapitol, Chichen Itza (świątynia Majów w Meksyku);

 - największymi na świecie drzewami - sekwoje (z Kalifornii);
- zwierzętami: niedźwiedzie grizli, bawoły, karibu (reniferami), aligatory;


- najpopularniejszymi sportami: basketball (w USA) i hokej (Kanada);
- bohaterami dziecięcych książek i filmów: Miś Yogi, Kaczor Donald, Myszka Miki, Ania z Zielonego Wzgórza;
- kuchnią: hot-dog, hamburger, frytki, indyk, ciasto czekoladowe, tortilla, coca-cola, popcorn, naleśniki z syropem klonowym, sernik;
- potęgą elektroniczną: firmy: Microsoft, Apple;
- sławnymi ludźmi: Walt Disney, Henry Ford, Marlin Monroe, Elvis Presley, Neil Armstrong, Bill Gates, 
- zwyczajami: Halloween;
- wytwórnią filmów animowanych - Pixar (WALL-Y, Ratatuj, Odlot, Toy Story, Potwory i spółka, Auta, Dawno temu w trawie).

 


Na zakończenie panie bibliotekarki poczęstowały nas popcornem. Ciekawe, co wymyślą przy okazji prezentacji następnego kontynentu - Ameryki Południowej? Tego dowiemy się dopiero w styczniu. :)

8 grudnia 2010

Jasełka 2010


W tym roku po raz trzeci uczestniczyliśmy w Powiatowym Przeglądzie Umiejętności Osób Niepełnosprawnych „Wierszem i sercem malowane” w MDK "Szklarynka". Wraz z klasą Ia i IIa przedstawiliśmy inscenizację jasełek pt."Cud Świętej Nocy".

Tradycyjnie nie zabrakło w nich przepięknych aniołów, pasterzy, Trzech Króli oraz Świętej Rodziny. Przy żłóbku pojawił się również Anioł Stróż i wesołe gwiazdeczki. W roli Marii wystąpiła Ewa Szubka, Aniołem Stróżem był Wojtek Halber, królem - Dawid Pobikrowski, rolę pasterzy zagrali: Marek Fydryszek, Wojtek Fydryszek, Mateusz Barycki i Marcin Soszyński, a aniołów Sandra Trapszo i Ewelina Rudnicka.

Zaśpiewaliśmy również nasze ulubione kolędy i pastorałki, które wprowadziły nas i publiczność w atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Otuchy aktorom dodawała towarzysząca nam patronka naszej szkoły - Królowa Jadwiga, w której postać znakomicie wcieliła się Kinga Skrobisz.
Mimo trudności spowodowanych chorobą kilku młodych aktorów, pozostali stanęli na wysokości zadania i kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa.


Na zakończenie dostaliśmy pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

W holu MDK mogliśmy podziwiać wystawę " Wesołych bałwanków". Wśród nich znalazły się również dwa reprezentujące naszą szkołę.
Jasełka 2010

6 grudnia 2010

Witamy gości z projektu Comenius

6 grudnia 2010 r. do naszej szkoły przyjechali goście ze szkół partnerskich projektu Comenius "Sztuka czytania - potęga tworzenia". Wszystkich serdecznie powitała w gościnnych progach naszej szkoły pani dyrektor oraz uczniowie, którzy tego dnia byli odświętnie ubrani i machali przygotowanymi przez siebie chorągiewkami. O przebiegu wizyty wkrótce będzie można przeczytać na stronie internetowej SP7 i na stronie projektu. A poniżej prezentujemy gazetkę, którą wykonaliśmy na powitanie gości. I to dosłownie! Bo chcieliśmy powitać reprezentantów różnych krajów i ich językach ojczystych, mówiąc "Dzień dobry" i "Cześć!".


Mikołajki w naszej klasie



6 grudnia, w dniu Świętego Mikołaja, obchodzimy mikołajki. Zwyczajem tego dnia jest wręczanie drobnych prezentów na cześć świętego biskupa Mikołaja, który słynął z pomocy, jakiej udzielał ubogim i potrzebującym.



Byliśmy niesamowicie zaskoczeni, gdy tuż po godzinie 8.00 do naszej klasy wszedł Mikołaj wraz z miłymi Śnieżynkami i obdarował nas słodkimi prezentami. Nikt nie dostał rózgi! Chyba nie byliśmy tacy niegrzeczni ...;)

3 grudnia 2010

Klasowa choinka

Nareszcie mamy zimę! Śnieg już od kilku dni pada w najlepsze i możemy lepić bałwany i rzucać się śnieżkami. Wielkimi krokami zbliżają się najbardziej lubiane przez dzieci święta. Dzisiaj ubieraliśmy naszą klasową choinkę. Każdy z nas zawieszał na jej gałązkach kolorowe ozdoby. Potem na zajęciach samodzielnie pisaliśmy opis świątecznego drzewka.


Ewa Szubka napisała tak:

 Opis klasowej choinki
          Nasza choinka jest sztucznym drzewkiem.
    Jest wysoka i rozłożysta. Na zielonych gałązkach wiszą różnokolorowe bombki, dzwonki, pawie oczka oraz wiele innych przepięknych ozdób. Na choince są powieszone wykonane przez nas z papieru i krepiny kolorowe łańcuchy. Na szczycie drzewka błyszczy się czerwono-złota gwiazda.
         Każdy cieszy się, że tak piękna choinka jest w naszej klasie.





Wykonaliśmy również z p. Ilonką bałwanki, które ustawiliśmy pomiędzy choinkami na parapetach okiennych. W klasie zrobiło się miło i kolorowo.

 
Teraz czekamy na Mikołaja i przygotowujemy się do występu jasełkowego.

Klasowa choinka

2 grudnia 2010

Moja przygoda z doktorem Dolittle



Książka p.t. "Doktor Dolittle i jego zwierzęta" angielskiego pisarza - Hugh Loftinga - cieszy się popularnością wśród dzieci, które z zaciekawieniem śledzą przygody doktora i jego przyjaciół. W klasie opowiadały przygody - zarówno te wesołe, jak i niebezpieczne, związane z podróżą i pobytem na Czarnym Lądzie.


Omawianie lektury zakończyliśmy działaniem twórczym - dzieci miały wyobrazić sobie, że razem z doktorem Dolittle znajdują się w Afryce. Potem miały opisać swoją przygodę, jaką mogłyby tam przeżyć, a na koniec zilustrować swoje opowiadanie. Efekty ich pracy można obejrzeć na stronie projektu Comenius "Sztuka czytania - potęga tworzenia", gdyż to działanie ściśle wiązało się z tematyką projektu.

Zapraszamy do przeczytania wszystkich opowiadań i wybrania najciekawszego według Was. Możecie wziąć udział w głosowaniu (obok - po prawej stronie) do 12 grudnia. Zapraszamy do głosowania wszystkich odwiedzających ten blog. Ale uwaga! Prosimy, aby wybór był przemyślany i żeby głosować tylko jeden raz.

       Wyniki głosowania:
Najciekawsze - według Was - opowiadania napisali:
I - Mateusz Orzechowski i Antoś Roszkowski
II - Klaudia Sadownik
III - Sandra Trapszo i Ewa Szubka