13 grudnia 2010

"Świat w kieszeni" - Ameryka Północna

Ameryka Północna to kolejny już kontynent (po Europie i Azji), który przemierzaliśmy wraz z paniami z Biblioteki Miejskiej. Tak szczęśliwie się złożyło, że tego dnia w klasie również poznawaliśmy ten trzeci co do wielkości kontynent na Ziemi nazywany Nowym Światem.  
Imponująca jest nie tylko wielkość kontynentu, ale także ogromne powierzchnie: gór (Kordyliery), jezior (Wielkie Jeziora), państw (Kanada, Stany Zjednoczone).

Przez kontynent ten przebiegają wszystkie strefy klimatyczne. Północną część kontynentu zamieszkują Eskimosi (Innuici), mieszkający w wybudowanych z brył lodu igloo i poruszający się po swoim terytorium w psich zaprzęgach. Na pozostałej części Ameryki Pn. oraz w Ameryce Południowej rdzenną ludnością są Indianie nazwani tak przez Krzysztofa Kolumba, który dopłynął do Ameryki, myśląc, że są to Indie. Plemiona indiańskie różnią się wyglądem, językiem i kulturą. Mieszkają w wigwamach (szałas, tipi) i obecnie najwięcej ich jest w Meksyku. Napływową ludnością od XVII w. byli Hiszpanie i Portugalczycy, którzy zakładali liczne plantacje na rozległych terenach równinnych oraz przewiezieni przez nich Murzyni z Afryki, którzy służyli jako tania siła robocza i byli niewolnikami.Kontynent amerykański jest bardzo bogaty w różnorodne surowce m. in.: drewno, ropę naftową, gaz ziemny i złoto (na Alasce).


Z czym będzie nam się kojarzyła Ameryka Północna?
Przede wszystkim z:
- niezwykłymi miejscami stworzonymi przez naturę, takimi jak: Wielki Kanion Kolorado, Wodospad Niagara, Góry Skaliste, Tęczowy Most, szczyt McKinley - 6194 m n.p.m.(najwyższy punkt Ameryki Pn.), Dolina Śmierci - 86 m p.p.m. (najniższy punkt Ameryki Pn.);


- miastami: Nowy Jork, Waszyngton, Chicago, Los Angeles, San Francisco, Vancouver, Ottawa, Meksyk (stolicą Meksyku);
- słynnymi budowlami takimi jak: Statua Wolności, Empire State Building, Biały Dom, Kapitol, Chichen Itza (świątynia Majów w Meksyku);

 - największymi na świecie drzewami - sekwoje (z Kalifornii);
- zwierzętami: niedźwiedzie grizli, bawoły, karibu (reniferami), aligatory;


- najpopularniejszymi sportami: basketball (w USA) i hokej (Kanada);
- bohaterami dziecięcych książek i filmów: Miś Yogi, Kaczor Donald, Myszka Miki, Ania z Zielonego Wzgórza;
- kuchnią: hot-dog, hamburger, frytki, indyk, ciasto czekoladowe, tortilla, coca-cola, popcorn, naleśniki z syropem klonowym, sernik;
- potęgą elektroniczną: firmy: Microsoft, Apple;
- sławnymi ludźmi: Walt Disney, Henry Ford, Marlin Monroe, Elvis Presley, Neil Armstrong, Bill Gates, 
- zwyczajami: Halloween;
- wytwórnią filmów animowanych - Pixar (WALL-Y, Ratatuj, Odlot, Toy Story, Potwory i spółka, Auta, Dawno temu w trawie).

 


Na zakończenie panie bibliotekarki poczęstowały nas popcornem. Ciekawe, co wymyślą przy okazji prezentacji następnego kontynentu - Ameryki Południowej? Tego dowiemy się dopiero w styczniu. :)

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dowiedziałam się bardzo dużo rzeczy o Ameryce Północnej. Chiałabym tam pojechac i na własne oczy zobaczyć Wodospad Niagara.
Wikroria Gajewska

Anonimowy pisze...

Było ciekawie dowiedziałem się dużo informacji ,ale o niektórych z nich mówiliśmy w klasie. Chciałbym najbardziej zobaczyć Statuę Wolności, która wita gości.Mateusz Orzechowski

Anonimowy pisze...

Spotkanie w bibliotece bardzo mi się podobało, rozmawialiśmy o Ameryce północnej, dowiedziałem się mnóstwo ciekawych rzeczy o których nawet nie słyszałem. ANTOŚ ROSZKOWSKI.