28 stycznia 2011

"Świat w kieszeni" - Ameryka Południowa


Po raz kolejny gościliśmy w Bibliotece Miejskiej na zajęciach z cyklu "Świat w kieszeni". Po Ameryce Północnej przyszedł czas na czwarty co do wielkości kontynent na kuli ziemskiej - Amerykę Południową.
Od wschodu oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego, od zachodu - Oceanu Spokojnego czyli Pacyfiku. Natomiast od północy - przez Kanał Panamski (który łączy wody obu oceanów), graniczy z Ameryką Pn. Kontynent Ameryki Pd. odkryli w XV w. żeglarze, którzy szukali wonnych korzeni. Tę część świata (nazywaną Nowym Światem) zamieszkiwali wówczas Indianie, twórcy wielkiej cywilizacji Inków.
Ameryka Pd. ma aż 7400 km długości. Na zachodzie kontynentu rozciągają się wysokie góry Andy, będące przedłużeniem Kordylierów z Ameryki Pn. Najwyższym szczytem jest Aconcagua w Argentynie (6959 m n.p.m.).

Amazonia

Bardzo charakterystyczna jest dla tego kontynentu  najdłuższa rzeka świata - Amazonka. Płynie przez Peru, Brazylię i częściowo, jako rzeka graniczna, przez Kolumbię. Szerokość rzeki dochodzi w środkowym biegu do 20 km, zaś przy ujściu ma prawie 80 km szerokości. Wzdłuż rozciąga się Nizina Amazońska z ogromnymi powierzchniami lasów, która jest nazwana "zielonymi płucami świata". To tam występuje największa produkcja tlenu, a zarazem pochłaniane jest najwięcej dwutlenku węgla na świecie.

Ameryka Pd. jest kontynentem wielojęzycznym. Głównymi językami są: portugalski (w Brazylii) i hiszpański. Charakterystycznym strojem ludzi z górzystych stron jest poncho, wełniane czapki i grube rękawice.

bananowiec                      kakaowiec                 

Ludność tego kontynentu żyje z wyrąbu drzew, hodowli bydła, połowu ryb, krewetek i krabów, a także uprawy pszenicy, herbaty, kawy, kakao, tytoniu, kukurydzy, fasoli, trzciny cukrowej, prosa, babanów, ananasów i owoców cytrusowych.


kajman                                kapucynka
Świat zwierzęcy jest bogaty pod względem liczby i różnorodności gatunków. Najbardziej typowe są: mrówkojady, tapiry, małpki kapucynki, świnki morskie, nutrie, szynszyle, koszatniczki, niedźwiedzie andyjskie, lamy, pancerniki, pumy, jaguary, oceloty, papugi, kolibry, tukany, boa dusiciele, ptaszniki, anakondy, kajmany, piranie.


Tango na ulicach Buenos Aires                  Slumsy               
Ameryka Pd. posiada liczne bogactwa naturalne, m. in.: miedź, rudy żelaza, ołów, ropę naftową, diamenty i srebro.
Mimo posiadanych bogactw naturalnych, Ameryka Pd. zalicza się do najbiedniejszych części świata. Miliony jej mieszkańców żyje w ogromnej nędzy w slumsach (ubogie dzielnice miast zamieszkane przez biedną ludność), cierpi z powodu chorób, głodu i różnych prześladowań.

Buenos Aires
Największe miasta Ameryki Pd. to: São Paulo, Rio de Janeiro (oba miasta w Brazylii), Lima (Peru), Bogota (Kolumbia), Buenos Aires (Argentyna).



Z czym będą nam się kojarzyć największe państwa Ameryki Południowej?

Brazylia:
- olbrzymi posąg Chrystusa, plaże Copacabana, karnawał w Rio de Janeiro;
- Puszcza Amazońska - "płuca świata";
- kawa;
- słynni piłkarze: Pele, Ronaldinho;

Peru:
- Machu Pichu - najlepiej zachowane miasto Inków w Andach - jeden z siedmiu nowych cudów świata;
- Jezioro Titicaca - najwyżej położone jezioro na Ziemi (na wysokości 3812 m n.p.m.) z pływającymi wyspami zamieszkanymi przez Indian;
- tajemnicze rysunki na płaskowyżu Nazca;
- kanion Colca - najgłębszy wąwóz i Dolina Wulkanów;
- Lima - stolica kraju;

Machu Picchu
Chile:
-Wyspa Wielkanocna z 887 posągami - moai, wyrzeźbionymi ze skał pochodzenia wulkanicznego;
- Atakama - najsuchsza pustynia świata;

Argentyna: 
- Andy z najwyższym szczytem na kontynencie - Aconcagua (6959 m n.p.m.);
- Buenos Aires - stolica;
- tango argentyńskie;
- Ziemia Ognista - największa wyspa Ameryki Pd.;
- słynni piłkarze - Diego Maradona, Leo Messi;

Wenezuela:
- Angel - największy wodospad na świecie (18 razy wyższy od słynnej Niagary) - woda spada z wysokości 1054 m;
- Caracas - najbardziej hałaśliwa metropolia świata;
- wyspa Margarita - z białymi piaszczystymi plażami na Morzu Karaibskim (rejon pomiędzy kontynentami obu Ameryk);

Wodospad Angel
Niewątpliwie, trzeba przyznać, że nasza wiedza o kontynentach systematycznie się poszerza. A zainteresowani mogą pogłębić swoją wiedzę i obejrzeć niesamowite zdjęcia w Internecie. Polecam strony: Cuda świata i Skarby świata.



Obejrzyjcie także fotorelację umieszczoną na blogu Biblioteki na Poprzecznej

Brak komentarzy: