31 marca 2011

Konkurs recytatorski



   Do tegorocznego konkursu recytatorskiego zgłosiło się wielu chętnych, a powodzeniem cieszyły się głównie wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Nie ma się co dziwić, są to przecież najpiękniejsze wiersze i jak mało które świetnie nadają się do popisu recytacji.


I tak z naszej klasy do konkursu przystąpili i zaprezentowali:

Adaś Ciesielski - "Na straganie" J. Brzechwa
Wiktoria Gajewska - "Alfabet" J. Tuwim
Karolina Gorączkowska - "Felek" W. Woroszylski
Mateusz Orzechowski - "Pstryk" J. Tuwim
Antoś Roszkowski - "Kwoka" J. Brzechwa
Jeremiasz Rudziński - "Ptasie radio" J. Tuwim
Ewa Szubka - "Ptasie radio" J. Tuwim
Sandra Trapszo - "Alfabet" J. Tuwim

   Ogłoszenie wyników odbyło się niespodziewanie podczas apelu wychowawczego i okazało się, że spośród wszystkich uczniów klas trzecich, którzy przystąpili do konkursu, uczniowi naszej klasy - 

Jeremiaszowi Rudzińskiemu 
jury przyznało
  II miejsce. 

Jeremiasz będzie reprezentował naszą szkołę w gminnym konkursie 
"Wierszem i sercem malowane". 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 


Pozostałym uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Mamy nadzieję, że stał się dla Was cennym doświadczeniem i że za rok spróbujecie swoich sił jeszcze raz. :))

30 marca 2011

"Świat w kieszeni" - Afryka



W marcu odwiedziliśmy Bibliotekę Miejską i w ramach zajęć "Świat w kieszeni" poznaliśmy kolejny kontynent - Afrykę.
To drugi co do wielkości kontynent na świecie o różnorodnym krajobrazie. Znajdują się tam piękne rzeki (Nil), jeziora (Jezioro Wiktorii), rozległe pustynie (Sahara, Kalahari), sawanny, wiecznie zielone lasy, dżungle, a także pokryte lodowcami masywy górskie. 


  

Góra Kilimandżaro i góra Kenia są wygasłymi wulkanami. Sahara to największa pustynia na świecie. Pozbawiona jest niemal całkowicie opadów i roślinności. Występują tam duże wahania temperatur powietrza: w dzień ponad 40°C, a w nocy - około 0°C.
Krajobraz zdobią ogromne baobaby i wspaniałe palmy. Uprawia się drzewa kauczukowe, cytrusowe, palmę oleistą i kokosową.


Żyje tam wiele różnych gatunków zwierząt - m. in. słonie afrykańskie (największe zwierzęta lądowe), nosorożce czarne i białe, bawoły afrykańskie, małpy, żyrafy, zebry, lwy, gepardy (najszybsze zwierzęta lądowe), hipopotamy, krokodyle oraz wiele gatunków antylop. Strusie afrykańskie są największymi ptakami, potrafią biegać szybciej niż lew!


Afrykę zamieszkują różne plemiona - m.in. Pigmejów, Masajów, Buszmenów, Dogonów. Pokazane na zdjęciach postacie Afrykańczyków zadziwiły nas swoją różnorodnością i bogactwem ozdób. Większość ludzi mieszka w szałasach budowanych ze słomy, trawy, liści, łajna lub skóry a także w chatach z gałęzi poklejonych gliną i zadaszonych palmowymi liśćmi. Nad rzekami budowane są domy na palach. Mieszkańcy wiosek uprawiają poletka z kukurydzą, roślinami strączkowymi, trzciną cukrową, bawełną, ryżem, tytoniem. Hodują też bydło, kozy i owce. Wielu z nich pracuje na plantacjach kawy czy ananasów. Wiele afrykańskich państw zmaga się z niedożywieniem, biedą i chorobami, ale są tam również wysoko rozwinięte metropolie np. Kair, Johannesburg, Lagos. Atrakcją turystyczną stały się wyjazdy do Egiptu, Tunezji oraz na afrykańskie wyspy: Seszele czy Mauritius.




Turyści płacą za pobyt w parkach narodowych i możliwość wyjazdu na safari, by oglądać dzikie zwierzęta w warunkach naturalnych.



Na zakończenie pani bibliotekarka zaprezentowała znaną nam już książkę p.t. "Afryka Kazika" - napisaną przez p. Łukasza Wierzbickiego (byliśmy na spotkaniu z tym autorem w ubiegłym roku szkolnym). To historia polskiego podróżnika - p. Kazimierza Nowaka, który ponad 80 lat temu, w ciągu 5 lat jako pierwszy na świecie samotnie przemierzył Afrykę (w większości rowerem) od północy na południe i z powrotem.



Wysłuchaliśmy również baśni z Madagaskaru (wyspy leżącej u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki) p.t. "Kto jest najpotężniejszy na świecie?".

Paniom z Biblioteki Miejskiej bardzo dziękujemy za tę podróż do Afryki. :))
Z pewnością każdy z nas widział afrykańskie zwierzęta w zoo lub oglądał fabularne filmy przyrodnicze czy film animowany p.t. "Madagaskar".  Ale któż z nas nie chciałby wybrać się na prawdziwe safari?


Jednak na razie musiały nam wystarczyć ciasteczka o nazwie "Safari", którymi poczęstowała nas na samym początku pani bibliotekarka.







27 marca 2011

Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie

Dnia 24 marca nasza klasa wraz z zaprzyjaźnioną klasą III b pojechała na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Warszawie.


W muzeum uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach muzealnych. Pierwsza z nich zatytułowana "Opowieści Matejkowskie" dotyczyła twórczości Jana Matejki. Podczas zajęć oglądaliśmy historyczne obrazy artysty oraz namalowane przez niego portrety. Rozmawialiśmy o najważniejszych faktach z życia malarza, poznaliśmy jego zainteresowania i warsztat malarski.


Niestety nie było nam pisane obejrzeć najsłynniejszego obrazu tego wybitnego malarza "Bitwy pod Grunwaldem", który obecnie jest w trakcie konserwacji. Ale mogliśmy się przyjrzeć prowadzonym nad nim pracom konserwatorskim. Sami zaś ułożyliśmy ten wspaniały obraz z układanki a także mogliśmy podziwiać go w 3D.

W czasie lekcji dowiedzieliśmy się, że Jan Alojzy Matejko urodził się 24 czerwca 1838 r. w Krakowie, a zmarł 1 listopada 1893 r. Był polskim malarzem, twórcą obrazów historycznych i batalistycznych. Ojciec malarza, Franciszek Ksawery Matejko, był Czechem a matka Joanna Karolina Rossberg, wywodziła się z polsko-niemieckiej rodziny. Jan był dziewiątym dzieckiem z jedenastu, jakie mieli państwo Matejkowie. Gdy Jan miał siedem lat, zmarła jego matka a dziećmi zajęła się jej siostra. W wieku trzynastu lat Jan Matejko został przyjęty do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych.

W 1853 roku namalował swój pierwszy obraz historyczny "Carowie Szujscy przed Zygmuntem III". W 1858 roku otrzymał stypendium na studia w Monachium. Cztery lata później namalował jeden ze swoich najwybitniejszych obrazów, "Stańczyka". Na obrazie, na stole leży list z datą 1514r. donoszący o utracie Smoleńska przez Rzeczpospolitą. W tle widać bal, na którym bez żadnego wzruszenia bawi się królowa i jej świta. Twarz błazna to autoportret samego Matejki.

W 1864 r. poślubił Teodorę Giebułtowską. Mieli razem pięcioro dzieci: Tadeusza, Helenę, Beatę, Jerzego oraz Reginę, która zmarła jako niemowlę. Żona uważana była za osobę despotyczną, kłótliwą i egoistyczną. Poniżej widzimy portret Teodory w sukni ślubnej specjalnie zaprojektowanej przez Matejkę.





Jej twarz posiadają niemal wszystkie kobiety na obrazach Matejki ponieważ była bardzo zazdrosna o swojego męża i nie pozwalała by jakakolwiek inna kobieta mu pozowała. W 1874 Jan Matejko namalował "Zawieszenie dzwonu Zygmunta" - obraz przedstawiający scenę wciągnięcia i poświęcenia dzwonu Zygmunta. Pracom przygląda się król Zygmunt I Stary wraz ze swoją świtą. Na obrazie możemy również odnaleźć postać siedzącego na schodach Stańczyka.



W jego ostatniej drodze towarzyszył mu cały Kraków oraz bił dzwon Zygmunta. Ciało malarza  spoczęło w grobowcu rodzinnym, na środku głównej alei na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.


Druga lekcja pt. "Każdy obraz opowiada jakąś historię" przekonała nas, że obrazy są jak otwarte książki. Jeśli umiemy je przeczytać, możemy dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o życiu i obyczajach ludzi w dawnych czasach. Niektóre obrazy wprost przekazują nam jakąś opowieść, zrozumienie innych wymaga wiedzy. Pani prowadząca zajęcia pokazała nam, że ze zwykłego portretu możemy dowiedzieć się bardzo wiele o osobie portretowanej. Informacje o tym, kim była portretowana osoba mogą znajdować się nawet na sukni kobiety z portretu.


Jeśli umiemy je przeczytać, możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu i obyczajach ludzi w dawnych czasach. Pani uświadomiła nam również ważną rolę koloru i perspektywy w obrazach. Zajęcia te pozwoliły nam na pogłębienie naszej wiedzy nie tylko o tak wybitnym artyście jakim był Jan Matejko, ale i o polskim malarstwie.


Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie

21 marca 2011

Powitanie wiosny

21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Mamy już dość zimy! Chcemy słońca, ciepła i kolorów!

Dzisiaj w naszej klasie zrobiło się bardzo kolorowo, bo na powitanie wiosny ubraliśmy się tak, by na dobre pożegnać zimę, a z uśmiechem i radością powitać wiosnę (co widać na naszym klasowym zdjęciu).

A pogoda? Jak to w marcu! Rankiem trzeba było jeszcze włożyć czapki, szaliki i rękawiczki, ale w ciągu dnia słonko już nas trochę ogrzało. Mamy nadzieję, że z każdym dniem będzie coraz cieplej!

Nauczyliśmy się dzisiaj piosenki p.t. "Słoneczna wycinanka" i wykonaliśmy wiosenne prace. Nie były to zwyczajne prace, ponieważ pracowaliśmy w grupach nad "ortograficzną" wiosną
Zobaczcie, której grupie udało się pokazać: świeżą zieleń, drzewa i krzewy, białe przebiśniegi, żółte żonkile, niebieściutkie przylaszczki, fioletowe krokusy, różnobarwne tulipany, porządkowanie grządek, dą przydrożną kałę, brzęczącą pszczołę, krążące różnobarwne motyle, wietrzyk, różnokolorową tęczę, świeże powietrze? 

Adaś Matusik, Marcin Soszyński, Marek Fydryszek 




Klaudia Sadownik i Ewa Szubka



Karolina Gorączkowska, Dawid Subda, Jeremiasz Rudziński



Sandra Trapszo, Wojtek Fydryszek, Kinga Skrobisz



Wiktoria Gajewska i Cyprian Masternak



Czy każdej grupie udało się przedstawić wszystkie elementy?

20 marca 2011

Nowe zakończenie historii Lampo


Kto raz przeczyta książkę Romana Pisarskiego p.t. "O psie, który jeździł koleją", zapamięta ją na całe życie!

Historia psa - podróżnika, który uratował przed tragiczną śmiercią córeczkę swojego opiekuna, sam przy tym ginąc, do dzisiaj wzrusza i wyciska łzy w oczach. Wasi rodzice z rozrzewnieniem wspominają tę książkę jako jedną z najpiękniejszych książek czytanych we wczesnych latach szkolnych. 

Na zajęciach zmierzyliśmy się z próbą napisania innego zakończenia tej książki w myśl powiedzenia "... i wszystko dobrze się skończyło". 

Zapraszamy do przeczytania prac na stronie internetowej projektu Comenius "Sztuka czytania - potęga tworzenia".

Historia opisana przez Romana Pisarskiego wydarzyła się naprawdę. Na stacji w Marittimie znajduje się pomnik psa - bohatera, który chętnie odwiedzają dzieci.



8 marca 2011

Dzień Kobiet



     Dzisiejsze święto w naszej klasie było bardzo wesołe i słodkie! 
Każda dziewczynka (panie również) usłyszały od chłopców same komplementy i miłe słowa na swój temat. Nie było to dla chłopców łatwe zadanie! ;)
Ale świetnie sobie poradzili i wszystkim było bardzo przyjemnie. A kolorowe lizaki, pyszne cukierki i słodycze z Turcji, którymi poczęstowała nas p. Ilonka wprawiły nas w jeszcze lepszy humor. :)))

Przy dzisiejszym święcie warto wspomnieć (na lekcji o tym mówiliśmy) o Polce wszech czasów - Marii Skłodowskiej-Curie, która otrzymała ten tytuł w plebiscycie Muzeum Historii Polski i Magazynu Historycznego "Mówią Wieki". Może być wzorem dla każdej młodej kobiety w myśl łacińskiej maksymy: "Słowa uczą, ale przykłady pociągają".


Rok 2011 jest Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie - kobiety wszechstronnie utalentowanej, która znała kilka języków obcych i związała się z naukami ścisłymi. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla (w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w 1911 r. w dziedzinie chemii) opracowała teorię promieniotwórczości. Dzięki jej odkryciom powstała nowa gałąź chemii - radiochemia, a pod jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania.
Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która Nagrodę Nobla otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym tą nagrodą w dwóch różnych dziedzinach nauk.


O Marii Skłodowskiej-Curie będziemy na zajęciach mówić już za kilka dni. Warto więc zapoznać się z materiałem, który macie w Podręczniku lub poczytać o tej wielkiej Polce w innych źródłach.

2 marca 2011

Baśniowe konkursy

   "Baśniowy Tydzień"- pod takim hasłem upłynął nam ostatni tydzień nauki przed feriami. Wtedy właśnie odbyło się wiele spotkań i zabaw związanych z realizacją projektu Comenius "Sztuka czytania - potęga tworzenia" Oglądaliśmy występ uczniów z koła teatralnego ("Kopciuszek") i występ rodziców uczniów naszej klasy ("Czerwony Kapturek", "Dzikie łabędzie"), o którym wcześniej już pisałyśmy. 
   Dla uczniów wszystkich klas trzecich zorganizowane zostały dwa konkursy: pierwszy konkurs sprawdzał znajomość baśni, z którymi należało się wcześniej zapoznać, zaś drugi konkurs - literacki - związany był z tworzeniem własnej baśni.


Dzisiaj poznaliśmy wyniki tych konkursów:
- w konkursie wiedzy o baśniach:
III miejsce zdobył Wojtek Halber,
zaś Adaś Ciesielski uzyskał wyróżnienie.


- w konkursie literackim:
Klaudia Sadownik, Antoś Roszkowski i Ewa Szubka
zdobyli wyróżnienie.

O konkursach przeczytajcie również na stronie projektu Comenius

Cieszymy się, że nasi uczniowie znaleźli się w gronie laureatów. :)))
Mamy też nadzieję, że chętnie sięgać będziecie po baśnie, by przenieść się w cudowny świat fantazji.

1 marca 2011

Gdyby kamienie były żywe ...


   Jeszcze przed feriami, przy okazji omawiania zagadnień związanych z bogactwami naszej Ziemi, wykonywaliśmy bardzo ciekawe prace. Z plasteliny i dowolnie wybranych materiałów "ożywialiśmy" kamienie
Okazało się, że pomysłowość naszych dzieci jest nieograniczona. W mgnieniu oka w klasie pojawiły się myszki, biedronki, żółwie, kaczuszki, ślimaki, żuczki oraz postacie ludzi (niektóre nawet spacerowały ze swoimi ulubieńcami :)).

Zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy.