30 marca 2011

"Świat w kieszeni" - Afryka



W marcu odwiedziliśmy Bibliotekę Miejską i w ramach zajęć "Świat w kieszeni" poznaliśmy kolejny kontynent - Afrykę.
To drugi co do wielkości kontynent na świecie o różnorodnym krajobrazie. Znajdują się tam piękne rzeki (Nil), jeziora (Jezioro Wiktorii), rozległe pustynie (Sahara, Kalahari), sawanny, wiecznie zielone lasy, dżungle, a także pokryte lodowcami masywy górskie. 


  

Góra Kilimandżaro i góra Kenia są wygasłymi wulkanami. Sahara to największa pustynia na świecie. Pozbawiona jest niemal całkowicie opadów i roślinności. Występują tam duże wahania temperatur powietrza: w dzień ponad 40°C, a w nocy - około 0°C.
Krajobraz zdobią ogromne baobaby i wspaniałe palmy. Uprawia się drzewa kauczukowe, cytrusowe, palmę oleistą i kokosową.


Żyje tam wiele różnych gatunków zwierząt - m. in. słonie afrykańskie (największe zwierzęta lądowe), nosorożce czarne i białe, bawoły afrykańskie, małpy, żyrafy, zebry, lwy, gepardy (najszybsze zwierzęta lądowe), hipopotamy, krokodyle oraz wiele gatunków antylop. Strusie afrykańskie są największymi ptakami, potrafią biegać szybciej niż lew!


Afrykę zamieszkują różne plemiona - m.in. Pigmejów, Masajów, Buszmenów, Dogonów. Pokazane na zdjęciach postacie Afrykańczyków zadziwiły nas swoją różnorodnością i bogactwem ozdób. Większość ludzi mieszka w szałasach budowanych ze słomy, trawy, liści, łajna lub skóry a także w chatach z gałęzi poklejonych gliną i zadaszonych palmowymi liśćmi. Nad rzekami budowane są domy na palach. Mieszkańcy wiosek uprawiają poletka z kukurydzą, roślinami strączkowymi, trzciną cukrową, bawełną, ryżem, tytoniem. Hodują też bydło, kozy i owce. Wielu z nich pracuje na plantacjach kawy czy ananasów. Wiele afrykańskich państw zmaga się z niedożywieniem, biedą i chorobami, ale są tam również wysoko rozwinięte metropolie np. Kair, Johannesburg, Lagos. Atrakcją turystyczną stały się wyjazdy do Egiptu, Tunezji oraz na afrykańskie wyspy: Seszele czy Mauritius.




Turyści płacą za pobyt w parkach narodowych i możliwość wyjazdu na safari, by oglądać dzikie zwierzęta w warunkach naturalnych.



Na zakończenie pani bibliotekarka zaprezentowała znaną nam już książkę p.t. "Afryka Kazika" - napisaną przez p. Łukasza Wierzbickiego (byliśmy na spotkaniu z tym autorem w ubiegłym roku szkolnym). To historia polskiego podróżnika - p. Kazimierza Nowaka, który ponad 80 lat temu, w ciągu 5 lat jako pierwszy na świecie samotnie przemierzył Afrykę (w większości rowerem) od północy na południe i z powrotem.



Wysłuchaliśmy również baśni z Madagaskaru (wyspy leżącej u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki) p.t. "Kto jest najpotężniejszy na świecie?".

Paniom z Biblioteki Miejskiej bardzo dziękujemy za tę podróż do Afryki. :))
Z pewnością każdy z nas widział afrykańskie zwierzęta w zoo lub oglądał fabularne filmy przyrodnicze czy film animowany p.t. "Madagaskar".  Ale któż z nas nie chciałby wybrać się na prawdziwe safari?


Jednak na razie musiały nam wystarczyć ciasteczka o nazwie "Safari", którymi poczęstowała nas na samym początku pani bibliotekarka.







3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Podobają mi sie lekcje w bibliotece, dużo ciekawych wiadomości można sie dowiedzieć na temat kontynentów.
Antoś Roszkowski

Anonimowy pisze...

Najbardziej zdziwiło mnie że na początku jedliśmy ciasteczka a dopiero pózniej poznawaliśmy ciekawostki, informacje o tym wspaniałym kontynencie jakim jest Afryka.

Anonimowy pisze...

Lubie lekcje biblioteczne ponieważ uczymy się o różnych kontynentach , poznajemy kulturę oraz zwyczaje ludzi i zwierząt mieszkających na konkretnych kontynentach.

EWA SZUBKA