25 listopada 2010

"Świat w kieszeni" - Azja


W ubiegłym miesiącu byliśmy w Bibliotece Miejskiej na pierwszej części zajęć z cyklu "Świat w kieszeni" i poznawaliśmy Europę. 
W tym miesiącu uczestniczyliśmy w drugiej części zajęć i podróżowaliśmy po Azji - największym kontynencie na Ziemi, który oblewają oceany: Ocean Arktyczny (będący częścią Oceanu Atlantyckiego) - od północy, Ocean Indyjski - od południa i Ocean Spokojny - od wschodu.
Dowiedzieliśmy się, że Azja zajmuje ok 30% powierzchni wszystkich lądów na naszej planecie. Jest też kontynentem najbardziej zaludnionym - mieszka tam około 60% ludności całego świata i w większości jest to rasa żółta. (Dane dotyczące ludności świata z 2010 r. znajdziesz tutaj.)

Państwa, które zajmują największą powierzchnię to: Rosja, Chiny i Indie - są to zarazem największe kraje na świecie. Bogactwa naturalne występujące na terenach azjatyckich należą do największych na świecie - ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny szacowane są na ok. 70% wszystkich zasobów na świecie. Stąd uważa się Azję za kontynent najbogatszy. Ale są też tam rejony najbiedniejsze na całym świecie. Nadmierne zaludnienie i słabo rozwinięte państwa, a także częste kataklizmy (cyklony, powodzie) jakie nawiedzają te rejony sprawiają, że ludzie cierpią z głodu, niedożywienia, chorób, jak np. w Kambodży, Bangladeszu. Zauważyliście, jak często się pojawiało słowo "naj"? (O innych rekordach kontynentu azjatyckiego dowiesz się zaglądając na stronę Wikipedii.) 

Angkor w Kambodży

Panie z biblioteki w interesujący sposób wyjaśniły dlaczego Azjaci mają skośne oczy, że najczęściej występującymi religiami są: judaizm, buddyzm, islam i hinduizm, a "Koran" to taka księga dla wyznawców islamu, jak dla nas "Pismo Święte". Rozmowa z dziećmi na temat roślin (ryż, herbata, drzewa bambusowe, przyprawy) i zwierząt (słoń indyjski, tygrys, nosorożec, panda, pyton, wielbłąd, koziorożec, orangutan), a także słynnych budowli (Mur Chiński, Zakazane Miasto w Pekinie, Angkor w Kambodży) stanowiła ciekawy sposób na powtórzenie znanych już dzieciom wiadomości, ale i zarazem pozwalała na przyswojenie nowych informacji i ciekawostek.




A na koniec niektórzy z nas mogli się przekonać, że jedzenie ryżu pałeczkami  wcale nie jest takie trudne!






 
Mamy nadzieję, że każdy z Was sięgnie po "Baśnie z 1001 nocy" by przeczytać znane już Wam: "Ali-Babę i czterdziestu rozbójników", "Przygody Sindbada Żeglarza", "Cudowną lampę Aladyna" - a także legendy o sułtanie Szachrijarze i jego żonie Szeherezadzie.  


Świat w kieszeni - Azja

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Bardzo mi się podoba nasz nowy blog.Mogę się dowiedzieć dużo ciekawych informacji.