27 marca 2011

Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie

Dnia 24 marca nasza klasa wraz z zaprzyjaźnioną klasą III b pojechała na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Warszawie.


W muzeum uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach muzealnych. Pierwsza z nich zatytułowana "Opowieści Matejkowskie" dotyczyła twórczości Jana Matejki. Podczas zajęć oglądaliśmy historyczne obrazy artysty oraz namalowane przez niego portrety. Rozmawialiśmy o najważniejszych faktach z życia malarza, poznaliśmy jego zainteresowania i warsztat malarski.


Niestety nie było nam pisane obejrzeć najsłynniejszego obrazu tego wybitnego malarza "Bitwy pod Grunwaldem", który obecnie jest w trakcie konserwacji. Ale mogliśmy się przyjrzeć prowadzonym nad nim pracom konserwatorskim. Sami zaś ułożyliśmy ten wspaniały obraz z układanki a także mogliśmy podziwiać go w 3D.

W czasie lekcji dowiedzieliśmy się, że Jan Alojzy Matejko urodził się 24 czerwca 1838 r. w Krakowie, a zmarł 1 listopada 1893 r. Był polskim malarzem, twórcą obrazów historycznych i batalistycznych. Ojciec malarza, Franciszek Ksawery Matejko, był Czechem a matka Joanna Karolina Rossberg, wywodziła się z polsko-niemieckiej rodziny. Jan był dziewiątym dzieckiem z jedenastu, jakie mieli państwo Matejkowie. Gdy Jan miał siedem lat, zmarła jego matka a dziećmi zajęła się jej siostra. W wieku trzynastu lat Jan Matejko został przyjęty do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych.

W 1853 roku namalował swój pierwszy obraz historyczny "Carowie Szujscy przed Zygmuntem III". W 1858 roku otrzymał stypendium na studia w Monachium. Cztery lata później namalował jeden ze swoich najwybitniejszych obrazów, "Stańczyka". Na obrazie, na stole leży list z datą 1514r. donoszący o utracie Smoleńska przez Rzeczpospolitą. W tle widać bal, na którym bez żadnego wzruszenia bawi się królowa i jej świta. Twarz błazna to autoportret samego Matejki.

W 1864 r. poślubił Teodorę Giebułtowską. Mieli razem pięcioro dzieci: Tadeusza, Helenę, Beatę, Jerzego oraz Reginę, która zmarła jako niemowlę. Żona uważana była za osobę despotyczną, kłótliwą i egoistyczną. Poniżej widzimy portret Teodory w sukni ślubnej specjalnie zaprojektowanej przez Matejkę.





Jej twarz posiadają niemal wszystkie kobiety na obrazach Matejki ponieważ była bardzo zazdrosna o swojego męża i nie pozwalała by jakakolwiek inna kobieta mu pozowała. W 1874 Jan Matejko namalował "Zawieszenie dzwonu Zygmunta" - obraz przedstawiający scenę wciągnięcia i poświęcenia dzwonu Zygmunta. Pracom przygląda się król Zygmunt I Stary wraz ze swoją świtą. Na obrazie możemy również odnaleźć postać siedzącego na schodach Stańczyka.



W jego ostatniej drodze towarzyszył mu cały Kraków oraz bił dzwon Zygmunta. Ciało malarza  spoczęło w grobowcu rodzinnym, na środku głównej alei na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.


Druga lekcja pt. "Każdy obraz opowiada jakąś historię" przekonała nas, że obrazy są jak otwarte książki. Jeśli umiemy je przeczytać, możemy dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o życiu i obyczajach ludzi w dawnych czasach. Niektóre obrazy wprost przekazują nam jakąś opowieść, zrozumienie innych wymaga wiedzy. Pani prowadząca zajęcia pokazała nam, że ze zwykłego portretu możemy dowiedzieć się bardzo wiele o osobie portretowanej. Informacje o tym, kim była portretowana osoba mogą znajdować się nawet na sukni kobiety z portretu.


Jeśli umiemy je przeczytać, możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu i obyczajach ludzi w dawnych czasach. Pani uświadomiła nam również ważną rolę koloru i perspektywy w obrazach. Zajęcia te pozwoliły nam na pogłębienie naszej wiedzy nie tylko o tak wybitnym artyście jakim był Jan Matejko, ale i o polskim malarstwie.


Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Podobała mi się lekcja muzealna,dużo ciekawych rzeczy dowiedziałem się o Matejce.
Antoś Roszkowski

Anonimowy pisze...

Bardzo podobała mi się lekcja muzealna mogliśmy się wiele nauczyć lecz dużo informacji poznaliśmy w klasie.Później w szkole podobało mi się to ,że sami malowaliśmy swoje obrazy.

EWA SZUBKA