10 października 2010

Jesteśmy Polakami i Europejczykami

Europa
Cykl zajęć o Europie uporządkował naszą potoczną wiedzę na temat Europy, a szczególnie na temat Unii Europejskiej. Znamy flagę UE i hymn - "Odę do Radości" Ludwika van Beethovena. Wskazywaliśmy różne państwa na mapie Europy i ich stolice, rozróżnialiśmy flagi, oglądaliśmy zdjęcia przedstawiające słynne miejsca. Wskazywaliśmy charakterystyczne dla tych narodów produkty, potrawy lub tańce. Czytaliśmy lub przypominaliśmy sobie bajki, baśnie i legendy z różnych krajów Europy. Próbowaliśmy odkryć przyczynę stworzenia związku państw - Unii Europejskiej, do którego obecnie należy 27 państw. Wyszukiwaliśmy, jakie produkty i towary posiadamy lub znajdują się w sklepach, a zostały wyprodukowane w krajach UE. Ustalaliśmy też: co łączy, a co odróżnia kraje należące do UE? Wiemy, że wszystkie te państwa łączą wspólne korzenie, kultura, nauka, osiągnięcia, prawo ale także wzajemna pomoc w czasie klęsk życiowych, kataklizmów. Zaś każde z tych państw ma inne symbole narodowe, język, historię a także tradycje i kuchnię.

Polska

Jesteśmy Polakami, mamy własną historię, język i tradycje. Żyjemy w kraju położonym w środkowej części Europy. Wiemy, jakie kraje sąsiadują z nami. Nasze położenie geograficzne pozwala nam na wypoczynek zarówno w górach wysokich (Tatry) i niższych (Beskidy, Bieszczady, Sudety), jak i nad morzem (a nie wszystkie państwa mają dostęp do morza).
Znamy i szanujemy polskie symbole narodowe. Rozpoznajemy i znamy podstawowe kroki naszych narodowych tańców: poloneza, krakowiaka, mazura.
Nasze miasta są słynne w całej Europie i często odwiedzane przez turystów. Przypomnieliśmy sobie wiadomości z klasy II dotyczące dziejów naszego kraju. Wiemy, że na kartach historii zapisało się wielu wspaniałych królów i był czas, kiedy Polska nie istniała jako państwo. Potem, po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość (11 listopada 1918 r.) Nie można zapomnieć o dwóch wojnach światowych, które przyniosły zniszczenia i tragedie. Naszą najnowszą historię łączymy ze słowem "Solidarność". Był to niezwykły ruch społeczny, dzięki któremu Polska stała się państwem samodzielnym i demokratycznym.
Tworzyliśmy listę wybitnych Polaków, którzy rozsławili nasz kraj swoimi odkryciami, twórczością czy działalnością.
Przypomnieliśmy sobie również polskie bajki i legendy podawane z pokolenia na pokolenie, które wiążą się z historią lub z tradycjami naszego narodu.
Nie zapomnieliśmy o naszych narodowych tradycjach i zwyczajach: np. o postnej kolacji wigilijnej i dzieleniu się opłatkiem, a także o wyjątkowym dniu 1 listopada, kiedy to w uroczystość Wszystkich Świętych odwiedzamy groby bliskich. Wszyscy potrafimy wymienić najsmaczniejsze potrawy kuchni polskiej.
A corocznie, już od prawie 20 lat, jednoczy nas Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podczas tej charytatywnej akcji odbywającej się w całej Polsce, jak i wśród Polaków zamieszkujących w innych krajach, zostają zebrane pieniądze, za które zakupuje się nowoczesny sprzęt ratujący życie.

Z pewnością, w miarę pokonywania kolejnych szczebli edukacji będziemy coraz bogatsi w wiedzę o naszej Ojczyźnie. Wiemy, że musimy znać historię naszego kraju, że jako najmłodsze pokolenie musimy także znać i pielęgnować tradycje naszego narodu, by przekazywać je następnym pokoleniom.

Na zakończenie cyklu zajęć każdy z nas wykonał plakat - "Polska - mój kraj", w którym przedstawił zdobyte wiadomości. Okazuje się, że całkiem sporo zapamiętaliśmy ...
Zapraszamy do obejrzenia prac.



Plakat - Polska

Brak komentarzy: